| Ana Sayfa | Dersler | Download | Forum |Bize Ulaşın  |Siteni Ekle | Ziyaretçi Defteri |


  Getirdiği Avantajlar
  Bağlantısız Katmanda Çalışmak
  Bağlantılı Katmanda Çalışmak
  Strored Procedure'ler İle Çalışmak
  ASP.NET ile DataGrid Kullanımı (C#)
  ASP.Net İle Oracle Üzerinde Çalışmak
  İç İçe Repeater Kullanımı
  TextBox ve DropDownList Data Binding   

ADO.NET'in Getirdiği Avantajlar

ASP den ASP.NET e geçemeyi planlayanların veritabanı işlemlerinde kullanacağı yeni bir kutuphana olan ADO.NET aslında bir çok kişi tarafından ADO nun devamı olarak görülmektedir. İsmen böyle olabilir ancak, ADO.NET başlı başına .NET Framework Class Libaryde bulunan eşsiz classlardan bir tanesidir.

ADO sayesinde uygulama geliştiriciler çok rahat bir şekilde veritabanına bağlanıp yönetimi sağlayabiliyorlardı. Ancak ADO nun da geri kaldığı yerler oluyordu. Özellikle veri paylaşımının çok önemli olduğu günümüzde, ADO'nun sadece COM u destekleyen sistemlerde çalışabiliyor olması bir çok kitlenin uygulama geliştirmelerinde zorluk çıkarmıştır.

Oysa ADO.NET ile yerleşik bir şekilde gelen XML desteği sayesinde hiç bir sistem farketmeksizin veri paylaşımı çok rahatça sağlanabilmektedir.

ADO.NET in fark attığı bir başka özellik olan bağlantılı-bağlantısız katmanlar ise bence en büyük yapısal değişikliktir. Birazdan daha detaylı bir şekilde değinecek olduğumuz bağlantılı-bağlantısız katmanlar sayesinde veritabanına bağlı kalmadan, veritabanından çekilen veriler üzerinde değişiklik yapabiliyorsunuz. Kayıtları silibiliyor veya yeni kayıt ekleyebiliyorsunuz. Dediğim gibi bu işlemleri veritabanı ile hiç bir bağlantı kurmadan yapıyor olmak kesinlikle performans arttırıcı bir durumdur. Özellikle web uygulamalarında bağlantısız katman sayesinde artık ziyaretçilerimize daha hızlı bir site sunabileceğiz.

Bilmeyenlerinizin olabileceğini de düşünerek son bir hatırlatma yapmak istiyorum; ADO ile kullandığımız recordset ler artık yok. Recordet lere hakimiyet kurmak zordu, bunun için çok iyi duzenlenmiş SQL cümlecikleri ve koşullar kullanıyorduk. Ancak ADO.NET de işler daha organize ilerlemektedir. ADO.NET te kullanacağımız bir nesne olan DataSet sayesinde verileri çok daha kolay bir şekilde yönetebileceğiz.

Öncelikle Bağlantılı-Bağlantısız Katmanların ne olduğunu inceleyelim.


Bağlantılı-Bağlantısız Katman ?

ADO ile, en basitinden veritabanından aldığımız bilgileri listelemk istediğimizde, bağlantıyı açıp listeleme yapmak için bir döngü kurar ve döngü sonunda bağlantıyı kapatırdık. Tahmin edebileceğiniz gibi bu döngü sırasında veritabanı ile olan bağlantımız sürekli açık durumdadır.

Peki, listelenmesi gereken bilgileri veritabanından aldıktan hemen sonra bağlantıyı kapatsak ve daha sonra istediğimiz gibi listeleme işlemlerini tamamlasak, Sizce Nasıl Olur?
İşte ADO.NET bize bu tarz bir avantaj sağlamaktadır. Bağlantılı katman dediğimiz bölümde veritabanına bağlanıp verileri alır ve hemen ardından bağlantıyı kapatır. İşte bundan sonra yapacağımız işlemler ise bağlantısız katman adı altında gerçekleşir.

Bağlantılı katmanda veritabanından alınan veriler DataSet, DataTable, DataRow gibi oluşturulacak nesnelere atanır. Bu atama yapıldıktan sonra istediğimiz işlemi gerçekleştirebiliriz.

İstersek DataSet den bir Kayıt Silebilir veya yeni bir kayıt ekleyebiliriz. Dikkatinizi tekrar çekmek istiyorum; bu kayıt ekleme silme işlemi sırasında hala bağlantısız çalışmaktayız. Oysa ADO olsaydı neler neler yapacaktık....

Makalemizin başlarında belirtmiş olduğum ADO.NET bize verilerimize mükemmel bir şekilde hükmetmemizi sağlaması özelliğini bu bağlantısız katmanda istediğimiz gibi kullanabiliriz.Sorularınız için bana ulaşabilirsiniz...

Herkeze çalışmalarında başarılar dilerim.


Turkmcsd .NET WindRacer = (C#)Özcan İLHAN;
WindRacer.Email = turkmcsd@hotmail.com;

 

| Ana Sayfa | Dersler | Download | Forum |Bize Ulaşın  |Siteni Ekle | Ziyaretçi Defteri |

Türk MCSD.NET © 2005
 Siteyi en kaliteli Internet Explorer 5 ve üzeri versiyonlarinda 800 x 600 pixel çözünürlükte izlemenizi tavsiye ederiz.