| Ana Sayfa | Dersler | Bize Ulaşın  


IT Sektöründe Kariyer

BT Pozisyonları, IT İş Tanımları

1990'lı yılların başında Microsoft, Novell, Cisco, Oracle gibi yazılım firmaları kendi ürünlerini en iyi şekilde destekleyecek, kullanacak ve eğitimlerini verecek olan profesyonelleri belgelendirmek için sertifika programlarını başlatmıştır. Bugün dünyada yetmişin üzerinde şirketin çıkardığını yüzlerce IT sertifikasyonu vardır. 
 


Microsoft, Novell, Cisco, Oracle gibi firmaların kendi ürünlerine özel çıkardığı sertifika programlarının yanı sıra CompTIA gibi firmalarda herhangi bir firma ya da üründen bağımsız olan genel (A+ gibi) IT sertifikalarına sahiptir. Bu sertifikaların amacı üründen çok temel teknolojiyi kapsamasıdır.


Sertifikalar kişinin ürün ya da alan üzerindeki uzmanlığını (spesifik biçimde) belgelendirir ve kişilerin sektörde iş bulmalarını sağlar. Bunun dışında bilgisayar şirketlerinde belli alanlarda sertifikalı personele gereksinimi vardır. Örneğin Microsoft iş ortağı olmak için bilgisayar şirketinin iki adet sertifikalı elemanı olması gibi. Bu da sertifika programlarına ilgiyi artırmaktadır.


Sertifikasyon kişilerin belli alanların yanı sıra, kendilerinin ilgili firma tarafından da takip edilmesini sağlar. Örneğin seminerlere davet edilmesi gibi.


IT Sertifikası bana yeni bir işi garanti eder mi?
Sertifikanın başarısını pazar belirler. Özellikle belli bir deneyimin üzerine alınan MCSE ve CISCO gibi sertifikalar iş bulmak için bir bilet sayılabilir. Ancak deneyim ve diğer özellikleriniz mutlaka bir faktör oluşturacaktır. Sertifika spesifik bilgilerinizi belgelerken, iş ve proje deneyimleriniz bu alandaki başarınızı artırır.


Sertifika sınavları VUE (www.Vue.com) ve Prometric (www.prometric.com) şirketleri tarafından tüm dünyadaki ortakları aracılığıyla yapılır. Türkiye'deki bu sınavları veren yerlerin listesini bu bölümde bulacaksınız.

Türk MCSD.NET © 2005
 Siteyi en kaliteli Internet Explorer 5 ve üzeri versiyonlarinda 800 x 600 pixel çözünürlükte izlemenizi tavsiye ederiz.

Gazeteler Canlı TV B Canlı Radyo TV izle Gazetete Oku Yerel Gazeteler Resim