| Ana Sayfa | Dersler  |Bize Ulaşın  


IT Sektöründe Kariyer

Nerden Başlamalıyım? Bilgisayar temel bilgisine sahibim, deneyimim var ve bu alanda profesyonelleşmek  istiyorum

Eğitiminiz, bilgisayar deneyiminiz, İngilizce'niz varsa bu kategoride kendinizi değerlendirebilirsiniz. Bu alanda özellikle sertifika sahibi olmak ve uzmanlaşmak gibi stratejiler izlenebilir.

Başlıca alanlar:

  • Network uzmanlığı ve sistem uzmanlığı
  • Programcılık ve Web programcığıWeb Tasarımcılığı
  • Diğer uzmanlık alanları. 

Network uzmanlığı: Network alanına çalışan bu uzmanlar network işletim sistemleri ve
 
network teknolojileri konusundaki bilgilere sahip olmaları gerekir. Bu da teknik eğitimler ve deneyimle kazanılır. Bu alanda özellikler teknik sertifikasyona ihtiyaç duyulur: MCSE, CISCO, Novell, Linux ve ComtiA gibi sertifika programları bu alanda gerekir.

Programcılık: Visual Basic, Delphi gibi alanlarda kendimizi yetiştirerek uygulama geliştirme alanına iş bulabiliriz. Bu özellikleri bize yazılım şirketleri ve büyük şirketlerde iş bulabilir. Bu alanda Microsoft'un MCSD ve MCAD gibi sertifika programları vardır. Bunun dışında Delphi, Oracle, programlama dilleri (C, C++, VB.NET vb) alanında da uzman olmak gerekir.

Bunun yanı sıra programcılık alanı veritabanı yönetimiyle de ilgilidir. Bu nedenle programcı adaylarının veritabanı konularında da kendilerini geliştirerek ufuklarını aşmaları gerekir. Access, Delpi, Oracle, MS SQL Server gibi ürünler ve bu ürünlerin sertifikaları bu alanda uzmanlaşmanız yardımcı olur.

Bir diğer alan Internet'tir. Özellikle Web sayfalarını tasarlamak, Web uygulamaları geliştirmek ve Web Master olmak gibi işleri bu alanda tanımlayabiliriz. Internet alanındaki sertifikaların başında CIW gelir. Bakınız. http://www.ciwcertified.com

Türk MCSD.NET © 2005
 Siteyi en kaliteli Internet Explorer 5 ve üzeri versiyonlarinda 800 x 600 pixel çözünürlükte izlemenizi tavsiye ederiz.

Gazeteler Canlı TV B Canlı Radyo TV izle Gazetete Oku Yerel Gazeteler Resim