| Ana Sayfa | Dersler  |Bize Ulaşın  


IT Sektöründe Kariyer

BT Pozisyonları, IT İş Tanımları

İş tanımları içinde için en çok karşılaştıklarımız network yöneticiliği, sistem yöneticiliği, Web tasarımcısı, Web programcısı, Internet uzmanlığı ve belli konularda programcılık (yazılım uzmanlığı) gibi konulardır.


Bunun dışında belli deneyimleri olan (platform ve programlama dilleri gibi) donanım ve yazılım mühendisleri, veritabanı yöneticileri, sistem destek elemanları, eğitmenlik gibi işlerin de talebi yüksektir.


Şirket ilanlarında en çok aranan BT pozisyonları:

Yazılım Geliştirme Uzmanı /Yazılım Uzmanı: 15.5
Yazılım Mühendisi: 10.6
Sistem Destek Elemanları: 5.3
Web Tasarımcısı: 5.3
ERP Danışmanı: 5
Network Yöneticisi: 3.9
Sistem Yöneticisi: 3.9


Kaynak: IT-Business Dergisi, Sayı 48, 2-15 Aralık 2005.
 


Diğer bir istatistiği de bu alandaki açığı öğrenmeniz için yayınlıyorum.


Kaynak: http://turk.internet.com

Cisco Systems tarafından bağımsız araştırma grubu IDC'ye (International Data Corporation) yaptırılan araştırmada Türkiye'de "internet ve networking" alanında yetişmiş eleman açığının %30'a yaklaştığını ve 2005 yılında bu açığını %45'e ulaşacağını ortaya koyuyor. 12 ülkeyi kapsayan (Çek Cumhuriyeti, Mısır, Macaristan, İsrail, Ürdün, Polonya, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri) araştırmada, Türkiye'nin en çok kalifiye eleman açığı yaşayacak ikinci ülke olduğu belirtiliyor. Araştırma sonuçlarını rakamlarla belirtmek gerekirse, Türkiye'de internet ve "networking" alanında 2000 yılında yaklaşık 5.500 kişilik yetişmiş eleman sıkıntısı yaşanırken, bu sayı 2005 yılında yaklaşık 20.500 dolayında olacak.

Türk MCSD.NET © 2005
 Siteyi en kaliteli Internet Explorer 5 ve üzeri versiyonlarinda 800 x 600 pixel çözünürlükte izlemenizi tavsiye ederiz.

Gazeteler Canlı TV B Canlı Radyo TV izle Gazetete Oku Yerel Gazeteler Resim