| Ana Sayfa | Dersler  | Bize Ulaşın  


IT Sektöründe Kariyer

Nerden Başlamalıyım? Bilgisayar temel bilgilerine sahibim

MS Windows 98 ve temel Ofis programlarını (Word ve Excel gibi) kullanımını biliyorsanız, sizi bu aşamada sayabiliriz. Ancak bilgisayar alanında profesyonel olabilmek için bu bilgiler yeterli olmaz. Mutlaka özel alanlardaki bilgilere ve deneyimlere ihtiyacınız var. Örneğin Web tasarımı, programcılık, sistem yönetimi, bilgisayar ağı (network) yönetimi gibi konuları bilmek gerekecek.

  • Ofis ileri uygulamalarını öğrenmek.
  • Web programlama ve Web tasarımı konularını bilmek
  • Bilgisayar sistemlerini kurmak ve bilgisayar ağlarını oluşturmak konusunda bilgilenmek.
  • Sistem destek elemanı ve teknisyenliği.
  • Programlama dillerini öğrenmek.

Bu aşamadaki kişilerin kendilerine belli bir yön çizmeleri gerekir. Örneğin Web tasarımcısı
 
olmak için Frontpage, Dreamveawer, Photoshop gibi programları öğrenmek ya da işletim sistemleri ve network konularında bilgilenmek ya da programcılık alanına yönlenmek için C, Visual Basic, Java gibi dilleri öğrenmek gibi. Network konusundaki ilerlemede işletim sisteminin seçilmesini ardından bu konudaki teknik kurslara ve sertifikalara yönlenilmesi gerekir. Örneğin Windows 2000 server kursları almak ve MCSE sertifikasına yönlenmek gibi.

Bu aşamadaki kişilerin sözünü ettiğimiz alanlardan birisini seçip o alanlarda ilerlemesi için kişisel özelliklerine ve birikimlerine bakması gerekir. Örneğin programcılık, tamamıyla analitik düşünebilen kişilerin matematiksel yöntemler kullanarak yaptığı bir iştir. Özellikle ticari alanlarda uygulama geliştirmeyi kapsar. Bu alanda MS Visual Basic, C, Visual C# gibi diller öğrenilebilir.

Web tasarımı, sanatsal çalışmalar, e-ticaret gibi konuları içerir. Web tasarımcılarının birçok özelliğe sahip olması gerekir.

Bu konularda kendimizi yetiştirmek için yine yukarıda saydığımız kriterlere uygun koşullarda eğitimler almamız gerekir.

Bilgisayar donanımı ve sistem destek elemanlığı konusunda yönelinecekse o zaman ComtiA'nın A+ gibi sertifikaları edinilebilir.

Türk MCSD.NET © 2005
 Siteyi en kaliteli Internet Explorer 5 ve üzeri versiyonlarinda 800 x 600 pixel çözünürlükte izlemenizi tavsiye ederiz.

Gazeteler Canlı TV B Canlı Radyo TV izle Gazetete Oku Yerel Gazeteler Resim