| Ana Sayfa | Dersler | Download | Forum |Bize Ulaşın  |Siteni Ekle | Ziyaretçi Defteri |


  .NET FRAMEWORK
  Namespace Oluşturmak ve Kurmak
  XMLTEXTWRİTER CLASS
  XMLTEXTREADER
  STİL KONTROLÜ
  Object/Relational Mapping(O/RM)

 

.NET Framework Kurulumu

İlk yazımızdan hatırlayacağınız üzere ASP.Net sayfalarının çalışması için yeni bir platform geliştirildi. IIS ile entegre halde çalışan bu yeni platformun adı .NET Framework idi. Öncelikle ufak bir download macerası yaşayarak .Net Framework’u bilgisayarımıza indirelim. Download adresleri şunlar; 

.NET Framework SDK

Microsoft .NET Framework Redistributable 

şimdi, iki tür Framework yapısı çıkıyor karşımıza. Biri 130 MB lık devasa bir kütle olan .NET Framework SDK. Diğeri ise Light versiyon olarak tanımlayabileceğimiz ve Türkiyenin az gelişmiş Internet altyapısı ile pek fazla sıkıntı çekilmeden elde edilebilecek olan .NET Framework Redistributable ( Yaklaşık 20 MB ). SDK paketinin içerisinde diğer pakettekilerin yanı sıra Software Development Kit ve SDK Samples başlıkları yeralmakta. Bu paketlerden her ne kadar zor olacak olsa da SDK paketini indirmenizi tavsiye ederim. ıçerisindeki debugger ve örnekleri inceleyince çektiğiniz eziyete değecektir. 

Gelelim download’tan daha büyük önem arzeden diğer konuya, iyi güzel indirelim, kuralımda, acaba benim sistemim bu platforma uygunmu? ışte sorunuzun cevabı aşağıda, 

Sistem gereksinimleri 

İşletim Sistemi,

Microsoft Windows NT® 4.0 (SP 6 gerekli)

Microsoft Windows 2000 Professional (SP 2 gerekli)

Microsoft Windows 2000 Server (SP 2 gerekli)

Microsoft Windows XP Professional

Microsoft Windows .NET Server family

 Ve bittabi Internet Information Services yani IIS 5.0

 Yazılım,

Microsoft Data Access Components 2.7 (buradan indirebilirsiniz)

Microsoft Internet Explorer 5.01 veya daha yüksek bir sürümü (install Internet Explorer 6.0)

 Donanım,

Not: Bu değerler gözlemlerim neticesinde oluşmuştur. Microsoft’a bakarsanız P133 bir makinada bile çalışacakmış. Konfigurasyonu yüksek tutmanızın diğer bir faydasıda Visual Studio.Net ‘in rahat çalışması olacaktır. 

P III 500 veya üzeri işlemci

En az 128MB Ram

3 GB Boş HDD alanı 

Pekala, artık kuruluma başlayalım. Burada SDK kurulumunu anlatmaya çalışacağım, diğer paketin kurulumu buna çok benzemesine rağmen bir iki pencere olmayacaktır hepsi bu.

 KURULUM 

Eğer SDK paketini parça parça indirdiyseniz, çekmiş olduğunuz “setup.bat” dosyasını çalıştırarak bütün parçaları birleştirin, ardından ortaya çıkan tek ve hacimli dosyaya çift tıklayın, işte başlıyoruz... 

Gayet garip bir soru olmasına rağmen, sükunetimizi bozmuyor ve “Yes”, butonuna tıklıyoruz.

 Çalıştırdığımız dosya asıl kurulum dosyalarını diskimize açarken her zaman olduğu gibi bekliyoruz.

 Eğer sisteminizde .msi dosyaları için update halen yüklenmemişse, kurulum programı bunu yükleyene kadar beklemeniz gerekmekte, eğer daha önceden yüklenmişse böyle bir ekranla karşılaşmayacaksınız. 

Yukarıda belirttiğimiz gibi .NET Framework çalışabilmek için MDAC 2.7 sürümüne ihtiyaç duymaktadır. Eğer daha önce yüklediyseniz bu ekran karşınıza çıkmayacaktır. ıster şimdi yüklemek için kurulum programından çıkar, MDAC 2.7 yi yükledikten sonra kurulumu tekrar başlatırsınız, isterseniz daha sonra yüklemek için “Continue” butonuna tıklayabilirsiniz.

Sonunda asıl kurulum ekranı karşımıza çıktı. Burada önemli olan nokta .NET Framework kurulurken IIS’nin bir süre durdurulacak olmasıdır. “Next” butonuna basıp ilerlediğimizde... 

bu ekran karşımıza çıkacaktır. SDK paketini indirmiş olmamızın sağladığı avantajlar olan seçeneklere hiç dokunmadan “Next” butonuna tıklayınız.

 Kurulum işleminin başladığının ifadesi olan yukarıdaki ekran karşınıza çıktığında arkanıza yaslanın ve sadece bekleyin. Eğer “Cancel” butonuna tıklarsanız size kurulum işlemini kesmek isteyip istemediğiniz sorulacak ve olumlu yanıt alınırsa geçiçi kurulum dosyalarıda dahil olmak üzere yapılan herşey geri alınacaktır. 

Pek uzun sayılmayan bir bekleyişin ardından kurulumun tamamlandığına dair yukarıdaki ekran karşınıza çıkacaktır. Bundan sonraki adımda sistemi yeniden başlatmanız istenecektir. şimdiden tedbirinizi almanız iyi olur. 

veee mutlu son. “Yes” butonuna tıklayarak bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarınız yeniden başladığında ASP.Net çalışmalarınızı rahatlıkla yapabileceğiniz bir IIS’ye sahip olacaksınız.  

şimdi geçen yazımızda yüzeysel olarak incelediğimiz .NET Framework’ün derinliklerine dalalım.   

.NET Framework Nedir? 

.NET Framework, .NET platformunun dayanak noktasıdır. Web tabanlı uygulamalar, akıllı client uygulamaları ve XML web servisleri tasarlamak ve çalıştırmak için geliştirilmiş yepyeni bir programlama modelidir. .Net Framework gücünü içerisinde barındırdığı yüzlerce sınıf ( class ) kütüphanesinden alır. Bize sunucu tarafında çalışan bir yapı kurabilmemizi sağlar, olaya dayalı programlama modeli sayesinde daha hızlı ve verimli uygulamalar geliştirebilmemizi ve bunları istediğimiz programlama diliyle yazabilmemizi sağlar. 

.NET Frameworkün desteklediği programlama dillerine bir göz atacak olursak, 

APL
C++
C#
COBOL
Component Pascal
Curriculum
Eiffel

Fortran
Haskell
Java Language
Microsoft JScript®
Mercury Mondrian
Oberon
Oz
Pascal

Perl
Python
RPG
Scheme
SmallTalk
Standard ML
Microsoft Visual Basic®

 gibi bir liste çıkar karşımıza. Bu kadar kalabalık bir listeyle karşılaşmamızın sebebi Ortak dil çalışma Platformu ( CLR, Common Language Runtime ) dur. 

Çalışma Platformu yazmış olduğunuz program kodlarının bir yapı ile makine diline dönüştürülmesini sağlayan yapıdır. Bu Visual Basic 6 için; msvbvm60.dll, Visual C++ içinse mscrt40.dll dir. 

Ortak dil Çalışma Platformu tüm .NET dilleri için geliştirilmiştir. Bu platform .NET ile oluşturulan bütün program kodlarını çalıştırmak ve yönetmek görevini üstlenmiştir. 

Ara Dil ( Intermediate Language, IL ) 

Tüm dillerin farklı bir çalışma platformu istemesinin zararlarını hepimiz az çok gördük aslında. Internetten çektiğimiz yada parayla satın aldığımız bazı yazılımlar bilmemne.dll bulunamadı şeklinde hata vererek sinirlerimizi bozdu defalarca.. 

.Net bize istediğimiz dilde programlama yapma olanağını sunduğuna göre, bütün bu dilleri ortak bir paydada toplama sorumluluğunuda üstlenmeliydi. Üstlendi de. Bu amaçla IL ( Intermediate Language ) adlı bir yapı geliştirildi. IL, Javanın kullandığı gibi byte kod değildir. Derlenir, makine diline çevrilir ve çalıştırılır. Hangi dilde yazılmış olursa olsun, .Net platformunda çevrilecekleri di IL dir.  

ASP.Net ile yazılmış web programlarının sonuda aynıdır. şimdi ilginç birkaç istatistiğe göz atalım; 

Microsoftun sitesinden edindiğim yukarıdaki grafikte WEB uygulaması olarak geliştirilmiş bir projenin iki ayrı dilde yazımı sonucu oluşan farklılığı, yazılan kod satırı sayısı cinsinden görebilirsiniz. 

Sarı renkle ifade edilen, .Net platformunda geliştirilmiş proje

Mavi renkle ifade edilen ise Java platformunda geliştirilmiş projeyi simgelemekte. 

Configurasyon ve Kullanıcı arayüzü alanlarındaki farka dikkat edelim... kısacası .Net ile deliştirilen uygulamalarda zaten bütün cefamızı çeken ellerimiz daha az yorulacak. 

Performans açısından eski dostumuz ASP ile karşılaştıracak olursak, 

2,4, ve 8 işlemcili sistemlerde kullanılan iki yapı arasındaki fark bariz şekilde ortada. 

Bunun en büyük sebebi şüphesiz derlenmiş kod yapısı ve hazır sınıf kütüphanelerinin çokluğu... 

Evet, şimdilik bu kadar, bir sonraki yazımızda ASP.NET konusuna ağırlık vermeye çalışacağım...

| Ana Sayfa | Dersler | Download | Forum |Bize Ulaşın  |Siteni Ekle | Ziyaretçi Defteri |

Türk MCSD .NET© 2005
Siteyi en kaliteli Internet Explorer 5 ve üzeri versiyonlarinda 800 x 600 pixel çözünürlükte izlemenizi tavsiye ederiz.